LCN

Technika stosowana w budynkach mieszkalnych i użytkowych poczyniła w ostatnich dziesięcioleciach niesamowite postępy. Począwszy od fasady, a skończywszy na technice grzewczej istnieją obecnie dziesiątki innowacyjnych rozwiązań czyniących pobyt i życie w budynkach bezpieczniejszym i bardziej komfortowym. 

Mimo to obecne instalacje elektryczne służące do obsługi przełączników i lamp obsługuje się niemalże tak samo jak przed 100 laty. Wkrótce to się jednak zmieni. Coraz wyższe wymaganie w zakresie bezpieczeństwa, prostsze i bardziej elastyczne projektowanie, większa wydajność i większy komfort oraz mniejsze koszty i oszczędność energii będą wymagały bardziej nowoczesnych technologii oraz nowych rozwiązań w technice instalacyjnej.

Taki rozwój jest możliwy dzięki nowoczesnej technice sterowania budynkiem, a na tym polu LCN jest jednym z wiodących systemów na świecie. LCN jako system magistralowy do automatyzacji budynku ma wiele zalet

LCN rozpoznaje autoryzowane osoby wchodzące na teren nieruchomości już przy wejściu i otwiera drzwi w pełni automatycznie.
LCN przestawia wieczorem dzwonek do drzwi na cichy tryb pracy, aby goście nie zbudzili dzieci.
LCN ustawia automatycznie wszystkie punkty oświetleniowe w domu na ustalony jednorazowo poziom natężenia światła, monitoruje obiekt także podczas nieobecności mieszkańców, dba o sztuczne nawadnianie ogrodów i realizuje jeszcze więcej innych funkcji.
System LCN umożliwia realizację wszystkich potencjalnych procesów i układów sterujących w prosty i szybki. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu, a dzięki optymalnemu wykorzystaniu energii zredukowanie kosztów utrzymania.
LCN można w każdym czasie dopasować do zmieniających się wymagań. Dzięki LCN budynki są przygotowane na wyzwania przyszłości.

System LCN nie wymaga centralnego sterowania: każdy moduł sieci reguluje samodzielnie transmisję danych do innych modułów, analizuje czujniki, steruje elementami przełączającymi, przetwarza informacje i przekazuje je dalej. W ten sposób można decentralnie przetwarzać wszelkie informacje i tym samym realizować w miejscu montażu automatyczne i kompleksowe układy sterowania. Już dwa moduły tworzą bez żadnych elementów pomocniczych funkcjonalną magistralę LCN. Moduły można stosować nawet pojedynczo np. z odbiornikiem IR jako podwójnym ściemniaczem zdalnie sterowanym lub jako kontrolę dostępu. 

Za pośrednictwem fazy, żyły zerowej i żyły transmisyjnej można ze sobą dowolnie połączyć do 250 modułów. Taka grupa modułów określana jest mianem segmentu. Nie trzeba przestrzegać określonej topologii (jak np. układ gwiaździsty, liniowy lub drzewiasty). Wewnątrz jednego segmentu za pomocą sprzęgów dwużyłowych lub sprzęgów do światłowodów można wydłużyć długość przewodu do kilku kilometrów. Z doświadczenia wiadomo, że większość mniejszych obiektów i obiektów średniej wielkości posiadających do 100 pomieszczeń można obsłużyć tworząc tylko jeden segment.