Zorganizowany atak terrorystyczny w Nysie

Całe zdarzenie miało miejsce 14 października 2016r., w godzinach porannych. Grupa czterech zamaskowanych mężczyzn pojawiła się na terenie obiektu RZGW w Nysie, gdzie zaatakowali i przejęli budynek kierownictwa zbiornika wodnego, a także centrum operacyjne. Podczas akcji zajęcia obiektu, zginął pracownik Beta Security System, a dwóch pracowników RZGW pojmano jako zakładników. Głównym powodem ataku grupy przestępczej były żądania skierowane do Prokuratury, by uwolniono jednego z jej członków. W innym wypadku terroryści gotowi są wysadzić tamę zbiornika, co wiązałoby się z tragicznymi skutkami. Jednak nie wszystko potoczyło się po myśli przestępców, ponieważ pracownik ochrony zdążył przed śmiercią przesłać sygnał napadu do Stacji Monitorowania Alarmów (SMA), dzięki czemu dyspozytor wykonujący zadania uzbrojonego stanowiska interwencyjnego, natychmiast wysłał grupę interwencyjną oraz powiadomił Policję.

Cała akcja mogła skończyć się tragicznie lub mieć szczęśliwe zakończenie, gdyby zdarzyła się naprawdę. Jednak był to jedynie scenariusz ćwiczenia, które przygotowali eksperci ds. obronnych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Celem tego typu treningu była kontrola systemu bezpieczeństwa obiektu, w tym systemu łączności. Uczestnikami ćwiczenia byli przedstawiciele Policji Wodnej oraz Kierownictwo Policji w Nysie, antyterroryści policyjni z KWP w Opolu, ratownicy medyczni z WOPR-u, reprezentanci Państwowej Straży Pożarnej, jak również władze samorządowe z Nysy i delegaci obrony cywilnej.

Przeprowadzenie tego ćwiczenia odbyło się na zakończenie szkolenia dla ekspertów ds. obronnych ze wszystkich Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, z udziałem głównego eksperta w tym obszarze działania, z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, które odbyło się w dniach 12-14 października tego roku w Nysie. Dla Beta Security System było to tym bardziej ważne wydarzenie, ponieważ nasz przedstawiciel wykonujący działania ochronne na tego typu obiektach, już po raz kolejny wziął udział w szkoleniu. Oprócz zdobycia dodatkowej wiedzy i umiejętności, Zarząd i zespół Beta Security System znów udowadnia jak profesjonalnie, z pełną świadomością i odpowiedzialnością podejmuje się zabezpieczenia takich obiektów oraz dba o bezpieczeństwo w RZGW.

Fot. Andrzej Machowski - Beta Security System

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square